Držitelé ocenenění v rámci historie festivalu ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA:

Ceny SAZKY za "objev v tanci"
2002 Petr Tyc: To málo co vím o Sylfidách
2003 Kristýna Celbová: Agáta 19...
2004 Petra Hauerová: Noční můra
2005 VerTeDance: Tichomluva
2006 Jaro Viňarský: Posledný krok pred
2007 Ioana Mona Popovici: Portrét
2008 Lenka Bartůňková: Knihovna
2009 Kateřina Stupecká: Da Capo

Taneční inscenace roku
2011 Jarek Cemerek: Void Amongst Humans
2012 VerTeDance a kol.: Kolik váží vaše touha?
2013 Lenka Vagnerová & Comp.: Jezdci
2014 VerTeDance / Jiří Havelka / Clarinet Factory: KOREKCE
2015 Jozef Fruček a Linda Kapetanea (RootLessRoot, SK/GR) / DOT504 (CZ): Collective Loss of Memory
2016 Farma v jeskyni: Odtržení

Cena za interpretaci později nazvaná Tanečník / Tanečnice roku
2005 Lenka Vágnerová: Homo Sentimentalis
2006 Lea Švejdová (Čapková): Synchronicity
2007 Anna Caunerová: Portét
2008 Helena Arenbergová: Holdin' Fast
2009 Nataša Novotná: Golden Crock, Bo/lero
2010 Tereza Ondrová: Případy doktora Toureta
2011 Jarek Cemerek: Void Amongst Humans
2012 Lucia Kašiarová: Kolik váží vaše touha?
2013 Markéta Vacovská: One Step Before the Fall
2014 Andrea Opavská: La Loba
2015 Martina Hajdyla Lacová: SuperNaturals
2016 Jaro Ondruš: GUIDE a Chybění 

Cena za světelný design
2009 Tomáš Morávek: Da Capo
2010 Jan Komárek: Zločin a trest, Tore, Gaia
2011 Pavla Beranová: Sacrebleu
2012 Pavel Kotlík: Found & Lost
2013 Martin Špetlík: One Step Before the Fall
2014 Katarína Ďuricová: KOREKCE a kolektiv autorů: Karneval zvířat
2015 Adam Uzelac: Phrasing the Pain
2016 tým projektu GUIDE

Cena diváka
2002 Eva Černá & Karel Vaněk: Adáádání - Desert blues
2003 Robert Tirpák: Inside of
2004 Jan Kodet: Lola and Mr. Talk
2005 Kristýna Lhotáková a Ladislav Soukup: Osoby a obsazení
2006 Jaro Viňarský: Posledný krok pred
2007 Jan Kodet: Kevel
2008 Vojtěch Švejda: Albert se bojí
2009 Karel Vaněk: Orphans
2010 ME-SA: Echoes
2011 Lenka Vagnerová & Pavel Mašek / DOT504: Mah Hunt
2012 Monika Rebcová: Afrika – smíření
2013 VerTeDance: Simulante Bande
2014 Barbora Látalová a kol.: Karneval zvířat
2015 Jozef Fruček a Linda Kapetanea (RootLessRoot, SK/GR) / DOT504 (CZ): Collective Loss of Memory
2016 Věra Ondrašíková: GUIDE

Manažer roku
2016 Karolína Hejnová

Special Mention / Zvláštní uznání poroty
2013 Zuzana Pitterová: Simulante Bande

Historie cen


První ročník festivalu ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA se uskutečnil v roce 1994. Od roku 2002 do 2009 občanské sdružení Tanec Praha o. s. udělovalo díky partnerství se společností SAZKA Cenu SAZKY za "objev v tanci". Toto ocenění bylo spojeno s finanční odměnou na realizaci nového díla.

V roce 2011 se díky podpoře Institutu umění a Divadelního ústavu podařilo poprvé pozvat do Prahy festivalovou porotu (složenou ze zástupců z řad zahraničních i českých odborníků), která rozhodla o udělení nové ceny – Taneční inscenace roku. Usilím Tance Praha o. s. je zachování kontinuity tohoto ocenění, jehož hlavním záměrem je expertní reflexe místní tvorby, která je nesmírně důležitá pro vývoj jednotlivců a především celého oboru.

Festivalová porota dále rozhoduje o udělelení ceny Tanečník / Tanečnice roku.

Tradičně se také na základě hlasování platících diváků uděluje Cena diváka. Její výherce obdrží polovinu festivalových tržeb z divadla PONEC.

V roce 2009 Tanec Praha o. s. navázalo spolupráci s Institutem Světelného Designu a společně udílejí Cenu za světelný design. Toto ocenění vychází z přesvědčení o nutnosti propagace aktuálních trendů v oboru české scénografie.

Od roku 2016 je udělována cena pro Manažera roku. Její vznik inicioval Jiří Opěla, de facto průkopník managementu nezávislého tanečního souboru, je proto velmi na místě, že právě on bude osobně stát v čele tříčlenné poroty, která o ceně letos rozhodne. Dalšími členy jsou Yvona Kreuzmannová a Jana Návratová. Úkolem poroty bude zmapovat největší počiny na poli tanečního managementu, kterých jednotlivé osobnosti dosáhly. Ocenění se týká jak produkce představení, souboru nebo projektu, tak např. prostor zaměřených na tvorbu a prezentaci v oblasti tance v rámci celé ČR.



 

Držitelé cen

Držitelé ocenenění v rámci historie festivalu ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA:

Ceny SAZKY za "objev v tanci"
2002 Petr Tyc: To málo co vím o Sylfidách
2003 Kristýna Celbová: Agáta 19...
2004 Petra Hauerová: Noční můra
2005 VerTeDance: Tichomluva
2006 Jaro Viňarský: Posledný krok pred
2007 Ioana Mona Popovici: Portrét
2008 Lenka Bartůňková: Knihovna
2009 Kateřina Stupecká: Da Capo

Taneční inscenace roku
2011 Jarek Cemerek: Void Amongst Humans
2012 VerTeDance a kol.: Kolik váží vaše touha?
2013 Lenka Vagnerová & Comp.: Jezdci
2014 VerTeDance / Jiří Havelka / Clarinet Factory: KOREKCE
2015 Jozef Fruček a Linda Kapetanea (RootLessRoot, SK/GR) / DOT504 (CZ): Collective Loss of Memory
2016 Farma v jeskyni: Odtržení

Cena za interpretaci později nazvaná Tanečník / Tanečnice roku
2005 Lenka Vágnerová: Homo Sentimentalis
2006 Lea Švejdová (Čapková): Synchronicity
2007 Anna Caunerová: Portét
2008 Helena Arenbergová: Holdin' Fast
2009 Nataša Novotná: Golden Crock, Bo/lero
2010 Tereza Ondrová: Případy doktora Toureta
2011 Jarek Cemerek: Void Amongst Humans
2012 Lucia Kašiarová: Kolik váží vaše touha?
2013 Markéta Vacovská: One Step Before the Fall
2014 Andrea Opavská: La Loba
2015 Martina Hajdyla Lacová: SuperNaturals
2016 Jaro Ondruš: GUIDE a Chybění 

Cena za světelný design
2009 Tomáš Morávek: Da Capo
2010 Jan Komárek: Zločin a trest, Tore, Gaia
2011 Pavla Beranová: Sacrebleu
2012 Pavel Kotlík: Found & Lost
2013 Martin Špetlík: One Step Before the Fall
2014 Katarína Ďuricová: KOREKCE a kolektiv autorů: Karneval zvířat
2015 Adam Uzelac: Phrasing the Pain
2016 tým projektu GUIDE

Cena diváka
2002 Eva Černá & Karel Vaněk: Adáádání - Desert blues
2003 Robert Tirpák: Inside of
2004 Jan Kodet: Lola and Mr. Talk
2005 Kristýna Lhotáková a Ladislav Soukup: Osoby a obsazení
2006 Jaro Viňarský: Posledný krok pred
2007 Jan Kodet: Kevel
2008 Vojtěch Švejda: Albert se bojí
2009 Karel Vaněk: Orphans
2010 ME-SA: Echoes
2011 Lenka Vagnerová & Pavel Mašek / DOT504: Mah Hunt
2012 Monika Rebcová: Afrika – smíření
2013 VerTeDance: Simulante Bande
2014 Barbora Látalová a kol.: Karneval zvířat
2015 Jozef Fruček a Linda Kapetanea (RootLessRoot, SK/GR) / DOT504 (CZ): Collective Loss of Memory
2016 Věra Ondrašíková: GUIDE

Manažer roku
2016 Karolína Hejnová

Special Mention / Zvláštní uznání poroty
2013 Zuzana Pitterová: Simulante Bande